Porady foto

Czym jest aktywne słuchanie i jak się go nauczyć

Jak nauczyć się aktywnie słuchać?

Co by było, gdyby istniała umiejętność, którą mógłbyś zaszczepić swoim pracownikom, aby poprawić ich produktywność i obsługę klienta oraz pozwolić im w pełni wykorzystać każdą nową sesję szkoleniową w przyszłości?

Co by było, gdybyś mógł nauczyć się tej samej umiejętności i zostać bardziej efektywnym trenerem? Tą umiejętnością jest aktywne słuchanie, a każdy, kto ją opanuje, zobaczy wyjątkowe rezultaty w swoich relacjach, nauczy się nowych rzeczy i uzyska pożądane rezultaty.

Aktywne słuchanie

Aktywne słuchanie to umiejętność miękka, która pomaga ludziom rozwijać lepsze umiejętności komunikacyjne. Jest to proces, którego używasz, aby uzyskać informacje od osoby lub grupy. Aktywne słuchanie obejmuje poświęcenie pełnej uwagi rozmowie, nie przerywanie i poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na zrozumienie przesłania mówcy. Nazywa się to aktywnym słuchaniem, ponieważ obejmuje podejmowanie aktywnych kroków w celu zapewnienia zrozumienia. Oczywiście są też rzeczy, których aktywni słuchacze również unikają. Na przykład nie rozmawiają przez głośnik. Nie pozwalają się rozpraszać ani rozpraszać, nie czytają w trakcie ciekawego bloga. Aktywni słuchacze również nie przyjmują założeń dotyczących pozycji lub poglądów mówiącego na podstawie wcześniejszych interakcji lub z góry przyjętych wyobrażeń. Wreszcie unikają formułowania odpowiedzi, gdy druga osoba mówi.

Korzyści z aktywnego słuchania

Oto niektóre z kluczowych korzyści, które prawdopodobnie zobaczysz, jeśli Twój zespół poprawi umiejętności aktywnego słuchania.

Kiedy pracownicy obsługi klienta lub zespoły sprzedaży angażują się w aktywne słuchanie, poprawiają zrozumienie klienta. Mogą skutecznie słuchać informacji zwrotnych, okazywać empatię i proponować odpowiednie sytuacje. W rezultacie klienci przechodzą od sfrustrowanych do słyszanych i potwierdzanych.

Zbyt często konflikty wewnętrzne w zespołach wynikają z nieporozumień. Możesz uniknąć tego niepotrzebnego konfliktu, gdy aktywne słuchanie jest normą. Ludzie rzadziej są sfrustrowani lub czują, że nie są słyszani. Są również mniej podatni na reakcje emocjonalne, ponieważ źle zinterpretowali z powodu niepełnego słuchania.

Menedżerowie i liderzy zespołów często uważają, że szkolenie pracowników w zakresie wykonywania złożonych, wieloetapowych zadań jest frustrujące. Często muszą naprawiać błędy i przekwalifikowywać się. Często jest to również wynikiem słabych umiejętności słuchania. Może to prowadzić do utraty wydajności, a nawet kosztownych błędów. Ale znowu aktywne słuchanie może poprawić te sytuacje. Kiedy pracownicy wiedzą, jak w pełni zaangażować się w instruktaż lub szkolenie w miejscu pracy, będą lepiej przygotowani do bezproblemowego wykonywania wymaganych zadań.

Zdjęcia Wrocławia


Powyższe zdjęcia pochodzą z wikipedii.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wysyłasz pracowników na szkolenia na zewnątrz, korzystasz z miejscowych obiektów szkoleniowych, czy prowadzisz szkolenia za pośrednictwem internetowej platformy szkoleniowej , poświęcasz czas i pieniądze, aby upewnić się, że Twoi pracownicy wiedzą, czego potrzebują, aby być efektywnymi. To, czy jest to opłacalne, zależy od tego, jak opanowali nowe umiejętności, których się uczą i jak skutecznie je stosują. Jeśli stosują kroki aktywnego słuchania, Twoi pracownicy mogą znacznie poprawić te wyniki. To prowadzi do lepszego zwrotu z inwestycji w szkolenia.

wrocław